Minirecenze: DELL U2410

Minirecenze: DELL U2410

Příspěvekod Ache » ned 20. zář 2009 18:18:50

MINI(MAXI) RECENZE: DELL U2410

Úvodem pár slov:
Dnes se podíváme na novinku na trhu a tím je velice zajímavý monitor Dell U2410, který svými parametry míří mezi profíky, ale cenou je mířen mezi amatéry a domácí použití.

Podívejme se tedy na jeho parametry: Výrobce udává kontrast 1:1000 (1:80000 DC), 6ms odezvu, moderní H-IPS panel, 1920x1200 rozlišení a velice překvapivých 12bit barev na kanál a 112% NTSC Gamut s možností emulace sRGB (72% NTSC).
Připojení monitoru je snad možné vším co lze u PC najít. Najdeme tu digitální vstupy 2X DVI, 1X Display Port a 1X HDMI. Analogově připojíte klasický D-sub, kompozitní a komponentní video. Dále tu najdeme USB vstup, který nám udělá z monitoru 4XUSB HUB a čečku xD,SD,MS a MMC karet.

OSD menu je velice povedené a přehledné, ovládání je provedeno dotykovými tlačítky, které v noci navíc pěkně svítí a tak se na ně snadno trefíte :-)
Ovšem že Dell samozřejmě myslel na to, že stále svítící tlačítka by při nočním sledování filmů asi rušily a tak se rozsvítí jen v případě, že se k nim přiblížíte rukou, resp se aktivuje jedno tlačítko, které po dotyku vyvolá menu které vidíte na obrázku:
Obrázek

Polohovatelelnost je také výtečná, umožňuje výškové nastavení a pivot. Stojan působí celkem masivně a posuv monitoru je hladký přesný a plynulý.

Obraz, barvy, pozorovací úhly:
- Panel má rozšířený gamut (112% NTSC) a tak se zase červené, zelené, ale i azurové a mírně i modré barvy posouvají více k rozsahu lidského oka a působí více živěji.

- Panel je od výroby kalibrován na AdobeRGB a sRGB a k monitoru dostanete kalibrační protokol! U testovaného kusu vypadal takto: http://img2.abload.de/img/protokoler8t.jpg Kromě kalibrovaných režimů AdobeRGB a sRGB, zde najdeme custom režim, kde lze barvy nastavit pole sebe a to dokonce v šesti osách RGBCMY namísto tradičních RGB.
Další režimy už tak použitelné nejsou. Standardní režim má ještě barvy celkem ok, ale nelze je seřídit. V tomto režimu je využit plně gamut displeje a tak červená působí hodně hluboce. pak jsou tu režimy warm a cool - to samé, ale jen studenější. Pak je tu velice zajímavý režim game, který má sice hrozné a vyblité barvy, ale redukuje inputlag na minimum!!! A naprosto tragický režim multimédia, který zapíná DC a ještě navíc má naprosto ujeté zelenožluté barvy.
Kontrast (v řežimu standard) je ještě celkem slušných 1:778 a 1:740 (Adobe RGB a sRGB mode). V custom color režimu je tovární kontrast 1:663.

- Podsvícení je výborné a rovnoměrné, a bez náznaku backlight bleedingu. Ovšem zase upozorňuji, že U LCD je podsvícení kus od kusu originál.

- Když se řekne IPS je jasné, že pozorovací úhly budou perfektní, a opravdu tomu tak je. Bohužel monitor neobsahuje A-TW filtr (ale za tu cenu bych ho tam ani nečekal), takže z většího úhlu šedne černá barva, ale to je tak jediné co se s barvami pod úhlem děje, žádný TNkový tmavnutí, žádný s-PVA gammashifting a pod..

Odezva:
- Papírová odezva 6ms (12ms black-white) nevypadá proti 2ms gtg TN nijak špičkově, ale je třeba upozornit na to, že tato odezva u TN platí jen u určitého typu odezvy a jiné odezvy mohou být i 10x delší. Naproti tomu IPS technologie má velice vyrovnanou odezvu a tak nebude daleko od udávaných 6ms GTG (nebo celkových 12ms).
A odezva v testu pixperan to jen krásně ukazuje:
Obrázek
O takovémto výsledku si můžou 5ms TNka nechat jen zdát a odezva v pixperan odpovídá spíše 2ms TNkům.

Hry jsou na tom také velice dobře, a odezva působí ve všech barvách velice podobně. UT2004 a mapa Icetomb vypadá velice dobře, nikde žádný náznak překmitu nebo podkmitu. A tak je tomu i u většiny her.
Ale i tak jsem nakonec nejaké to pochybení v odezvě našel :-)
Monitor k dosažení rychlé odezvy využívá velice agresivní overdrive na odezvě rise (rozsvícení pixelu), a tak u některých odezev je možné vidět překmit. Takto nějak asi vypadá nejhorší překmit na který jsem v UT2004 narazil:
Obrázek
Podobné artefakty vykazuje i většina 2ms TN panelů a nebo vůbec většina LCDček se silným overdrive, a tak se nejedná o nic neobvyklého. A navíc tyto artefakty vznikají u tohoto monitoru opravdu jen v nejsvětlejších barvách a tak si jich všimnete jen málokdy (a někdo vůbec). Do mínusů tuto vlastnost dám, ale jen z důvodu, že by tam si jiný mínus nebyl :-) Opravdu na ně narazíte jen málokdy.
Výborné je, že na odezvě fall naopak není asi použit overdrive vůbec, a tak se nesetkáme s tmavými duchy na které trpí třeba HP LP2475w a nebo LP2275W a zase i některá 2ms TNka.

Filmy na tomto LCD problémy nedělají a odezvu jsem nepozoroval nikde. I nejrychlejší scény byly ostré a bez artefaktů. Vynikající!

- Inputlag tohoto LCD je cca 1,5 až 2 obrázky (hodně často sem nafotil v průměru 33ms), což vzhledem k rychlé odezvě lze jen mírně pozorovat u her typu Quake3. Ale v režimu game je to jen 0,5 až 1 obrázek, což je hodnota naprosto běžné i u 6bit TNek. Ale barvy v tomto režimu tomu odpovídají.:-)

Další vlastnosti:
- Interpolace do nižších rozlišení je také hodně dobrá a monitor dokonce umožňuje režim 1:1 = bez interpolace.

- Elektronika v panelu je nějaký Genesis
- Uvnitř se nachází panel LG-Philips LM240WU4

Finále
Tento monitor lze hodnotit jen slovy: Vynikající! Za svou cenu nabízí opravdu hodně. Kvalitní konstrukci, vynikající barvy, odezvu, tuna vstupů... Tento monitor je naprosto univerzální, lze jej použít jak na amatérské editování grafiky, tak i na hry a filmy. Pokud máte rádi pěkný obraz dejte sbohem mizerným TNkům. TNka tento monitor převálcují jen ve spotřebě. Přeci jen IPS díky nutnosti silnějšího podsvícení žere o něco více.

PLUSY:
- záruka na vadné subpixely je součástí tříleté záruky
- výborné a kalibrované barvy
- rychlá odezva a nízký lag (v game režimu)
- vynikající polohovatelnost
- mnoho vstupů
- USB HUB a čtečka karet
- ovládání
MÍNUSY:
- občas viditelné RTC artefakty
- vyšší spotřeba
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Zpět na Testy LCD

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Tvj prohle nepodporuje flash. cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz