Minirecenze: HP w2408h & w2448h

Minirecenze: HP w2408h & w2448h

Příspěvekod Ache » ned 27. zář 2009 19:49:12

LCD MINIRECENZE: Hewlett-Packard w2408h & w2448h

Úvodem pár slov:
Dnes se po špičkovém H-IPS a S-PVA koukneme zase na klasické TN. A tím je monitor HP w2408h (dnes už nekoupíte) a jeho novější nástupce w2448h který se liší jen v maličkostech.

Podívejme se na jeho parametry: kontrast 1:1000 (1:3000 dynamicky), 5ms odezvu (3ms u w2448h), TN panel, 1920x1200 rozlišení a widegamut (manuál uvádí 92% NTSC) .
Panel lze připojit na HDMI a analog, a u 2448h přibyl i DVI konektor, který na 2408h chybí!!! 2448h má navíc webovou kameru s rozlišením 1,3Mpix.

OSD menu je klasické HPčkové - tudíž je přehledné a nastavíte i různé maličkosti jako vypnutí power indikátoru a ještě navíc má quick menu pro rychlé přepínání režimů.

Panel má slušnou polohovatelnost - je možné nastavení výšky, náklon a otočení na výšku ale stojan je upevněn k monitoru přímo. Pokud monitor chcete dát na stěnu nemáte smůlu, jen musíte nohu demontovat.
Panel i rámeček je u obou displejů lesklý, což sice vypadá cool, ale ve světlejší místnosti budete lesklý povrch spíš proklínat.

Obraz, barvy, pozorovací úhly:
- Panel má rozšířený gamut (92% NTSC) a tak se zase červené, zelené, ale i azurové a mírně i modré barvy posouvají více k rozsahu lidského oka a působí více živěji. (V tomto případě je to spíš záchrana TNkových vyblitých barev).

- Bohužel panel neumí nastavit sRGB gamut (72% NTSC), takže více saturované barvy budete mít i při prohlížení fotek a jejich editace je tedy možná jen při použití kalibrační sondy a využití ICC profilu. V opačném případě by jste asi koukali co vám to z labu přišlo za fotky a proč jsou vyblitější než na monitoru.

- Tovární nastavení barev je u w2408h velice uhozené, celý obraz je takový studený a je třeba využít pro normální práci custom režim a barvy si seřídit trochu podle sebe, nicméně vždy budete mít teplejší světlejší barvy a studenejší tmavší barvy. ale co by jste od TN čekali, snad té stejnou barevnou stálost jako u IPS nebo PVA. :-)
W2448h je na tom o trochu lépe, tovární nastavení má barvy celkem dobré (teplejší) a na TN možnosti jsou barvy až překvapivé. Kupodivu i na to, že se jedná o 6bit TN displej (ale 8bit elektroniku), tak proužkování a dithering jsou celkem neznatelné.

- Podsvícení u obou panelů trochu horší, oba trpí backlight bleedingem v horní i dolní části obrazu, není nijak hrozný, ale nepotěší. U w2408h navíc je na první pohled vidět, že horní část obrazu je tmavší než dolní. Ale i tak se zase mezi TNky jedná o velice dobré podsvícení.

- Podání černé barvy a s tím sovisející kontrast je trochu horší. Panel je sice lesklý a tak na pohled obraz vypadá hlubší, ale foťák a lagom test se ošidit nenechají a výsledek 1:338 je opravdu podprůměr v dnešní době, ale widegamutové barvy to trochu zachraňují a i na filmy je radost se koukat. Teda byla by nebýt hrozného spodního pozorovacího úhlu.

- Porozovací úhly jsou proti IPS příšerné a i na TN jen průměrné, hlavně kvůli spodnímu úhlu, ten je fakt mizerný, obraz rychle tmavne až úplně mizí a invertuje se. Prostě bída, děs a TN. :-)

Odezva:
- Odezva 5ms se proti předchozímu IPS zdá být rychlejší, ale protože se jedná o TN, tak udávaná hodnota je spíše jen ta nejlepší GTG hodnota které lze dosáhnout. V praxi je panel prostě pomalejší než 6ms GTG (12ms full) IPS panel.
odezva v pixperan vypadá takhle:
Obrázek
Pixperan ukazuje celkem dobrou, jen sice pomalejší než 6ms IPS panel Dell U2410 nebo 2209WA, ale odezva je stále dobrá. U modelu w2448h je možné aktivovat overdrive a odezvu zmenšit na 3ms, ale naopak se odezva zhorší! Overdrive artefakty které produkuje jsou prostě nepřehlédnutelné. Takže nedoporučuji Overdrive používat a spokojit se s 5ms.

Zase jsem zkoušel oblíbené UT2004, i zde je odezva velmi dobrá, celý obraz doprovází mírný motion blur, ale žádné jiné negativa v odezvě nejsou.
Ve hře Mafia je to stejné, obraz je jen mírně máznutý, ale to je tak všechno co lze odezvě vytknout.

Na filmy je odezva naprosto parádní.

- Inputlag tohoto LCD je jeden obrázek (průměrně 20ms), což je spíše průměrný výsledek, protože hodně TNek je i "lag-free". Ale hodnota jednoho obrázku je naprosto zanedbatelná a při hraní nijak nevadí.

Další vlastnosti:
- Interpolace do nižších rozlišení je slušná a ostrost interpolace lze nastavit v 5ti krocích, nejlépe asi vypadá stupeň 4.
- Oba monitory obsahují reproduktory (umístěné vzadu), jsou tedy schopné přehrát windows zvuky. Na hudbu a filmy je jejich kvalita nepoužitelná.

- Elektronika v panelu je nezjištěna (asi Genesis - klasika HP)
- Uvnitř se nachází panel LG.Philips LM2403WU3, ale je zde možná loterie i s horším panelem z produkce CTP, nicméně v obou testovaných byl LG.Philips.

Finále
Monitor vypadá hezky. Celý se krásně leskne a jeho design vypadá jak od Apple. Obrazově už to takový zázrak není, vzhledem k ceně si tak platíte spíš za design než za obraz. Widegamut je zde například spíše na škodu protože jej lze omezit jen kalibrací (icc profilem). Na TNko je obraz tedy sice dobrý, ale vzhledem k ceně bych čekal více. Doporučil bych jej asi na takové to domácí webování a paření her. Filmy můžou být díky horším úhlům trochu problém, ale to je problém všech TN. Díky widegamutu aspoň filmy a hry vypadají živěji.

PLUSY:
- dobrá a vyrovnaná odezva (u TN se hned tak nevidí)
- cool design, a modelu 2448h webovka
- dobrá polohovatelnost
- 2448h má na TN slušné barvy
MÍNUSY:
- horší pozorovací úhly i v rámci TN
- horší barvy u modelu 2408h
- nízký kontrast
- podsvícení u 2408h
- absence DVI u 2408h (a v balení neni ani redukce či kabel DVI-HDMI)
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Zpět na Testy LCD

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Tvj prohle nepodporuje flash. cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz