Domaci File Server II

„My Precious"

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod casper » pát 03. zář 2010 14:40:04

Tak musim uznat ze Humanovo reseni se mi jevi jako idealni. Urcite bych sel do desky s moznosti vice ramky dle hesla cim vic ram tim vic adidas. Ohledne RAID trochu jsem to probral se zbehlejsimi kolegy na obede a dosli sme k podobnemu zaveru neni dulezite co dokaze radic ale faktem je ze to bude hodne o tom co zvladne file system. A tim se dostavam k systemovemu reseni, protoze ZFS se nabizi jako idealni file system (uz jsem o nem neco malo nastudoval na abclinuxu a vidim v nem co se funkce tyka jen sama pozitiva) ktery, ale ma jednu zasadni vadu vuci Linuxum kvuli licenci nemuze byt primo soucasti jadra systemu, zvazuji proto zkusit OpenSolaris ktery ho ma jako soucast kernelu. Novych a mne neznamych operacnich systemu se nebojim (uz rok jsem novackem na zOS) a musim priznat ze s timhle zatim nemam vubec zadne zkusenosti a budu si ho muset stahnout a nainstalovat do virtualu abych se v nem trochu rozkoukal (coz doufam ze sun virtual box podporuje ;-) )

Coz mne privadi k te poznamce o mikro kernelech, souhlasim s tebou, ze pro datove uloziste to neni uplne koser napad a navic serveru na to abych si s tim mohl experimentoval je dostatek. S tim OpenSolaris to sice opet speje k experimentovani, ale tentokrat s UNIXem coz uz bych videl jako koser reseni.

Protoze momentalne planuju nakup HW nejdrive na po vanocni vyprodeje tak budu mit i dost casu abych se naucil alespon zakladni konfiguraci a mohl to rozjet hned jak koupim zelezo bez vetsich problemu. (Stejne nejaky budou :-D - linuxari potvrdi, pri kritickych operacich plati Murphyho zakony na druhou :-D)

AD. Grafika mam pocit ze kdyz prohrabu doma supliky tak bych mohl nejakou (jednu dve 3 mozna i vice) ne uplne nakopnutou najit, a snad prezije instalaci :-) na vic stejne potreba nebude, alespon doufam :-) rad bych po instalaci pocitac slozil do bedny vyndal zbytecnosti jako klavesnice mys grafika a podobne nadbytecne veci a proste ho nechal bezet :-)
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

:-DVite proc nejsou Windows ve StarTrecku?
Odpoved je snadna je to z budoucnosti :-D
casper
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 18. črc 2009 13:17:51

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod Human » pát 03. zář 2010 17:08:55

Co se OpenSolaris týká, doporučil bych už spíš využít Ilumos, fork právě Oraclem zařízlého OpenSolarisu, který bude mít podporu komunity a kompatibilitu s komerčním Solarisem i do budoucna. OpenSolaris už bohužel moc podpory neposkytne...
Když by sis nebyl líný kompilovat ZFS, které se možná brzo dostane do linuxového jádra jako open source implementace jedné jeho funkční verze z Open Solarisu, nebo eventuelně použít btrfs když se ustabilní, ten je (alespoň zatím) GPL kompatibilní, mohl bys vyzkoušet na "hrátky se serverem" Arch linux - ten je velice minimalistický co se hovadin kolem týká po instalaci a divočejší varianta je gentoo, ušetřil bys hodně času a bezpečnotních problémů, zkompilovat si jen funkční jádro a služby serveru, ovšem je to varianta z Pekla co se života s konzolí týká a zatímco v OpenSuse RAID nastaví i mírně duševně postižený Klikachu, v gentoo to bude oříšek správného zřetězeného parametru [hehe] .

Co se tzv. povánočních slev týká, už z minulého roku mám v oblasti HW (alza) odkoukáno, že čeští obchodníci reálně neslevňují, protože před Vánoci si přirazí klidně 30% vysokohorskou přirážku jako nic a to se to pak po Vánocích akčně slevňuje často i nad původní ceny [hehe5]
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod casper » úte 07. zář 2010 10:48:54

Ohledne zkompilovani ZFS pod Linuxem je vidim jeden zasadni problem, pokud vim jedina cesta jak legalne dostat ZFS do Linuxu je FUSE. Coz by pro bezny provoz za predpokladu ze nebudou zadne jine problemy nestability a podobne jak tomu casto u tehle portu byva asi ani nevadilo, ale v pripade ze klekne nejaky disk tak si myslim ze by to bylo pomerne dost znat na procesorove zatezi, prece jen je to mezivrstva navic takze nejakou rezii bude generovat urcite. To je i jeden z duvodu prc jsem se rozhodl zkusit Solaris kdyz je to system ktery ma ZFS primo v jadre. A po te co jsem prozkoumal zbezne co vsechno je s tim spojeno a tak trochu pochopil zakladni princip ZFS tak mne to doslova nadchlo pro vec. Navic kdyz se vratim k tomu ze by se od uloziste mela pozadovat co nejvetsi stabilita a bezpecnost tak si myslim ze UNIX ovej system je to pravy reseni. Tedy tahle umim si predstavit jeste bezpecnejsi jenze stale nemam milion $ na MainFrame.

Ohledne illumos, docela jsi mi dal s tim chybejicim pismenkem ;-) ale nakonec jsem to nasel. Kazdopadne jsem koukal co provedli Oraclove s OpenSolarisem je hruza, a ta jejich verze CDDL licence je taky ftipna na 90 dni pak zaplat. Takze jsem patral a nasel jsem projekty zalozeny na illumos: Nexenta, Joyent, Greenviolet, Belenix, Schillix, Berlios a Everycity. Osobne se mi zda nejlepsi volbou Nexenta kvuli tomu ze je zalozena na Debianu a taky kvuli tomu ze ma pomerne dlouho historii. Nektere z tech zbyvajicich systemu jsou teprve ve fazich bety a nektere z nich jsou pro zmenu urceny pro cloud coz muze byt sice zajimave, ale v tuhle chvili to neni prilis relevantni. Takze pokud mate nekdo prakticke zkusenosti s Nexentou nebo jinym znich budu rad kdyz se podelite ;-)

Posledni vec ktera mne napadla nedavno a nebyla v zakladni specifikaci, rad bych si tam asi pustil jeste nejake databaze, to reseni ktere se zde rysuje svou kapacitou se vylozene podbizi k tomu ze kapacita bude nejaky cas dostacujici i kdyz ho pouziji k zazalohovani veskerych dat co jsem za ta leta nashromazdil. Takze myslim ze 100% budu muset jit do nejakeho silnejsiho procesoru.

BTW; Ohledne vanoc a slev to znam :-) neboj, spise jsem to myslel jako ramcovy casovy harmonogram nejprve musim dokonci rekonstrukci site v dome a zmenit jednu cast sklepa na serverovnu coz mi momentalne odcerpava pomerne velke castky hotovosti a hlavne hromadu casu (vzhledem k tomu ze dum kde stavim sit je od meho domova vzdalen cca 150Km ;-) ) a zacinam prakticky na zelene louce ;-)
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

:-DVite proc nejsou Windows ve StarTrecku?
Odpoved je snadna je to z budoucnosti :-D
casper
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 18. črc 2009 13:17:51

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod Human » úte 07. zář 2010 12:49:55

V tom případě doporučuji Phenom II X6 1055, ten je imho na takovouto práci vícero vláken na jednom PC přesně dělaný a za necelých 5000 peněz asi není výkonnější samodomo-serverové CPU. Nebo bys musel přehodnotit cenu základní desky a CPU a koupit nějaké Core i7, to nabídne o něco výkonu víc. Ale myslím, že to nativní 6jádro od AMD bude pro server víc "juicy" poměrem cena/výkon, který se blíží spíš i7, zatímco cena spíš i5.
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod casper » stř 08. zář 2010 12:01:10

Jojo na ty Phenom II jsem slintal nekde kdyz je vydali, rikal jsem si ze si doma postavim poradnej komp :-D ale slintal jsem rovnou nad tema 12 jadrovyma :-) (a krom toho jsem premyslel ze by jim slusela 4 procesorova deska :-D). Myslim ze pro tyhle ucely bude ten 6 jadrovej vice nez dostacujici :-) nechci aby to zase suplovalo vykonnovej server na ten dojde az casem. Zatim to co doma mam mi bohate staci co se procesoroveho casu tika. Ale takhle nakonfigurovany uloziste se mi jevy jako perfektni :-). Takze si dneska konecne doufam stahnu Nexentu a zkusim ji rozjet ve virtualu abych se sni seznamil :-)
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

:-DVite proc nejsou Windows ve StarTrecku?
Odpoved je snadna je to z budoucnosti :-D
casper
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 18. črc 2009 13:17:51

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod Human » stř 08. zář 2010 12:26:15

Jó Magny Cours a G43, to by bylo něco... a příští rok přebagrovat buldozerem ;). A mohl bys krmit FTP server s 10k userů přes 10Gbit Fiber, zatímco by sis počítal vývoj počasí ve střední Evropě [pc] Ale trošku bych se pak bál, že se ta 4socketová deska + 4x12 Core včetně nějaké té ECC RAM (na tolik jader a úloh už se hodí i pár set GB [hehe5] ) dostane do rozpočtu 9000,- Kč za všechno, nebyl by totiž vůbec žádný problém dostat se na(d) 30 000$ [hehe4] S linuxem v plachtách se dá vymačkat hodně, pěkně je to vidět např. na testu Blender win/lin verze, kde ta linuxová podá o víc než 50% víc výkonu pro AMD než pod win. Vzhledem k tomu, že Blender je použit 2x stejný, asi hlavním "viníkem" bude hlavně OS (kdo tu už někdy slyšel kombinaci Wintel [vybliz] )
http://www.anandtech.com/show/2978/amd- ... re-xeon/14
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod casper » čtv 09. zář 2010 9:02:24

Jojo ta cena je presne to co mne odradilo, jinak spise nez na server jsem si s takovou konfiguraci myslel na desktop :-), tak nejak kdyz uz bych ted kupoval stolni pocitac jako pracovni tak bych chtel vyrobit podobne zverstvo. Ohledne RAM vetsina tech desek ma 16T limit tusim :-D s tim uz se da uvazovat i o tom ze by jsi cely system provozoval primo z RAM disku. Navic ty desky mivaji pomerne dost PCI-E slotu takze takovy 3,4 graficky by to jistily, a ani tak bych nerekl ze to na to pocasi bude stacit :-D, k tomu samo alespon 3 monitory. No a pak myslim ze bych do budoucna nemusel mit problem i pres virtualizaci Woken (na necem podobne pustit okna povazuji za kacirstvi hodne obradniho umuceni a nasledneho upaleni [tux] ) zahrat cokoli co vydaji v dalsich 10 letech a jeste bych u toho mohl simulovat W-Si Kalorimetr pri energiich blizicich se 10 GeV prakticky v realnem case :-D (na dvouprocesorovym stroji co sme meli na FZU to trvalo cca 8 hodin :-D) No ale tohle je spise sen a tech 30K $ neni tak uplne spatny cenovy odhad myslim ze kdyz jsem to pocital tak to vyslo plus minus presne tahle. Ohledne Wintelu to je snad nejvetsi verejne tajemstvi :-D jak by mohli tyhle dve spolecnosti mit uzavrenou kartelovou dohodu, to by prece hodni chlapci z M$ nikdy neudelali :-D. Ale doufejme ze az si bude chtit USA snizit schodek rozpoctu nebo zaplatit nejake ty dluhy v cine tak se z verejneho tajemstvi stane verejny soudni proces koncici poradne velkyma pokutama :-D
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

:-DVite proc nejsou Windows ve StarTrecku?
Odpoved je snadna je to z budoucnosti :-D
casper
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 18. črc 2009 13:17:51

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod Human » pát 10. zář 2010 9:21:14

Na počasí by to asi skutečně mělo poněkud málo RAM, sice takové Quadro 6000 má co kus to 6GB, ale co to je v porovnání se stovkami či spíše tisíci GB až desítkami TB RAM v počítačích, které operují s 3D maticemi o rozměrech Evropy v bodové hustotě cca 1 km či lokálně i méně. Protože i ta plečka, co se používá v ČR (NEC SX-9) má matematický výkon cca jako Radeon řady 5800 nebo nějaké sociálni Fermi, ale 1 TB RAM [hehe2] . A takové ty "obyčejný, nezajímavý, prostě civilista" obsahují i několik set TB [pc]
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Domaci File Server II

Příspěvekod casper » pát 17. zář 2010 10:45:12

Jojo nekde jsem nedavno videl porad o tom jak si poridili dalsi plecku aby mohli efektivneji hadat z kristalove koule :-). Beztak tam se tam na tom akorat snazi cracnout nejakou tu sifru a ty simulace co ukazuji dela nejakej 70 letej deda co ma praxi v hadani pocasi. Stejne to nic jineho neni jen si k tomu porizuji hodne drahy masinky. A kdyz uz bych byl v takove organizaci co si muze dovolit koupit tahle drahou hracku jako maji ted tak bych asi sel spise do IBM zEnterprise. Je tam mraky videi a nejaky specifikacni dokumenty ohledne toho kolik ceho to ma a muze mit :-).

No ale jeste jedna otazka nasel jsem nekde ze ZFS umi solidne kesovat a ze je dobry mu k tomu dat jeden separatni disk prave ciste pro cache. Dotycny clovek doporucoval SSD disk, ktery je rychli a zaroven prilis drahy na to aby jsi si z nich delal uloziste. Ale 100GB disk se poridi za rozumny peniz a 100GB na cache diskovych operaci je myslim pomerne dostacujici. Mam vsak trochu strach z toho ze je to vlastne reseny jako flaska, nemuze se stat ze odejde neumerne brzo? Pripadne je to fakt dobrej napad nebo je lepsi koupit nejaky co ja vim SCSI nebo SAS disk ktery jsou zalozeny na klasicky technologii ploten? Preci jen hlavni vyhodu toho ze se SSD netoci u serveru az tak nevyuziji
In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?

:-DVite proc nejsou Windows ve StarTrecku?
Odpoved je snadna je to z budoucnosti :-D
casper
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 18. črc 2009 13:17:51

Předchozí

Zpět na Hardware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

Tvj prohle nepodporuje flash. cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz