Dell 2209WA

Dell 2209WA

Příspěvekod Froggg » úte 09. čer 2009 20:56:06

Po dlouhém vybírání jsem zakoupil tento panel, chtěl jsem totiž 22" a hlavní podmínkou bylo non-TN a cena do 8-9K.
Toto je E-IPS, což je trochu oškubaná běžná IPS, tím se snížila příjemně cena, na kvalitě to však v podstatě neubralo.
Po přečtení recenzí, kde drtil protivníky za dvojnásobnou cenu jsem po něm tedy sáhnul a dnes už můžu říct, že jsem udělal velice dobře.
Pozorovací úhly super, lepší mají asi jen dražší S-PVA panely, stejně tak s černou, TN se nechytá. Chtěl jsem si půjčit sondu a nakalibrovat ho, ale snad to ani není potřeba, v jedné recenzi dokonce psali, že stačí jas stáhnout na 10% (zhruba 91cd/m) a je to takřka ideální.

Provedení je velmi precizní proti ostatním z cenové relace do 10K, má dokonce pivot. Možná někoho zamrzí jen absence fullHD rozlišení. To je mi ale fuk, na filmy moc nekoukám a když, rozhodně nejsou ve FullHD.
Revizi mám A00, lednové a únorové modely prý při snížení jasu pískají, při tichých PC je to slyšet, můj je z května a hluk nikde žádný, a to mi dělá v PC největší rámus ventilátor z jinde probíraného zdroje Delta Electronics, který je celkově považován za tichý. Vadné pixely a ani subpixely jsem nezaznamenal. Někdo mluvil i o praskání CCFL trubic při spuštění a zahřívání monitoru, můj kus to zatím nepotkalo, pokud se objeví některý ze zmiňovaných nedostatků a nebo nějaký zatím nezaznamenaný, zedituji to tu.
Dell navíc poskytuje NBD (Next Bussines Day) záruku, která spočívá v tom, že jeden den jim zavoláte a oznámíte reklamaci a v případě, že Vám bude uznána, máte druhý pracovní den doma nový kus. Vstřícnost operátorů na této lince je pověstná, dokonce i u nás v ČR funguje bez problémů. Záruka na tento monitor je 3 roky.

Chystám se v nejbližší době ještě změřit spotřebu.

V současné době si troufám tvrdit, že tento panel nemá konkurenci v cenové relaci do 10K (stál mě 6K7), minimálně do příchodu C-PVA Samsungů F2080 a F2380, ty vypadají papírově velice slibně, jestli si udrží cenu kolem 8K a budou opravdu tak dobré, jak se zatím tvrdí, bude to asi ještě o něco lepší volba s menším příplatkem.

Externí odkazy:
extrahardware.cz - Dell UltraSharp 2209WA vs. EIZO FlexScan S2232W-E
extrahardware.cz - Dell UltraSharp 2209WA vs. EIZO FlexScan S2232W-E - pokračování
[url=http://www.prad.de/en/monitore/review/2009/review-dell-2209wa.html]prad.de - REVIEW: Dell 2209WA[url]
Hanba vlasti je i mojí hanbou, rána vlasti je i mojí ranou, smrt vlasti je i mojí smrtí - ale její život je i mým životem, také její sláva je i mou slávou.
FIDES AGAPE FORTIS VERITAS
Dum spiro, spero!
Uživatelský avatar
Froggg
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned 04. led 2009 14:11:32
Bydliště: Josefov

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod J.K. » sob 13. čer 2009 23:34:33

Sem rád, že se tady objevil. Také už po něm nějakou dobu šilhám. Jen d čekám až cena spadne k 6k. Snad s tím zhýbou ty Samsungy
J.K.
 
Příspěvky: 107
Registrován: pon 26. led 2009 20:35:21
Bydliště: Karviná (and Praha)

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod Froggg » ned 14. čer 2009 9:17:59

Tak jediný, co můžu říct ke koupi a v minulým příspěvku to ještě nepadlo je, že ty problémy s bzučením a praskáním trubic jsou v sérii vyrobený v květnu už vyřešený, potvrzeno uživateli na netu, prodejci a také mnou, protože mám taky model z května. Ty lednové a únorové ale ty problémy měli, podle toho, co se píše po diskusích.
Hanba vlasti je i mojí hanbou, rána vlasti je i mojí ranou, smrt vlasti je i mojí smrtí - ale její život je i mým životem, také její sláva je i mou slávou.
FIDES AGAPE FORTIS VERITAS
Dum spiro, spero!
Uživatelský avatar
Froggg
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned 04. led 2009 14:11:32
Bydliště: Josefov

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod Ache » čtv 16. črc 2009 15:54:43

Tenhle panel mám taky a je to jedno z nejlepších LCD co sem kdy viděl. Hlavně má dokonalou odezvu. Mýtus, že TNka jsou nejrychlejší už neplatí sice nějakou dobu (od doby co jsou tu H-IPS a E-IPS panely), ale tenhle DELL má navíc naprosto nádherně nastaven overdrive, takže žádné schody nebo překmity v odezvě. A i když se jedná o poctivý 8bit panel, tak má i inputlag na úrovni jednoho obrázku = naprosto běžná hodnota i u TNek.
Navíc IPS má hlavně proti TNku, ale i PVA lepší pozorovací úhly. TNka sou úplně v prd... a PVA trpí gammashiftem, který mě teda na HP LP2275W trochu vadil také.
Jediný co mě na tom dellu trochu štve je že to neni wide-gamut display. přeci jen zelená barva byla na 2275w a 2475w o něco živější a reálnější. na obyč s-rgb displeji je taková vyblitá a ještě je to jen 22". Nicméně i tak má barvy velice dobré už jen proto, že jsou od výroby velice dobře nastaveny a není třeba panel dodatečně kalibrovat.

Co se týče těch nových samsungů s C-PVA, no nevim... i nejnovější S-PVA bojují s odezvou v nejtmavších barvách, zrovna na tom HP LP2275W, nebo NEC P221W (oba mají v sobě stejný S-PVA panel), jsou toho krásným úkazem. odezva ve světlých barvách dobrá, ale v tmavých ghostuje jak prase:
http://www.prad.de/images/monitore/nec_ ... ilder1.jpg
http://www.prad.de/images/monitore/nec_ ... ilder2.jpg
(mimochodem - jeden jakoby ten "schod" = jeden obrázek = 16ms, spočítejte si jak je ta odezva dlouhá, hnus co [vybliz] )

Takže že by měla být tehnologie C-PVA i s odezvou na úrovni IPS, moc nevěřim - minimálně bude muset být hodně dobře naprogramovaný firmware aby tmavý barvy nastavil rychle a přitom přesně. Uvidíme co testy, ale průser je ,že ani recenze na Extraharware u toho HP LP2275w neodhalila ten ghosting v tmavých barvách, takže ani recenze neni vše. [hehe2]
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod OHTM » čtv 16. črc 2009 18:42:07

...v kazdam pripade v dnesni dobe je uz z ceho vybirat za rozumnej peniz ... a i v budoucnu je kam jit ....
Hudba: Kombinace zvuků, založená na formální kráse a vyjádření emocí...
... bude to ještě mnohem horší, než to začne být zase lepší...
...hoši jedem zkratkou...je to sice dál, ale za to horší cesta...
...každé prokázané dobro, pochazí od někdejšího zla...
http://WWW.BAZZINA.CZ
Obrázek
...zlo je nepritomnost empatie...
Uživatelský avatar
OHTM
Administrátor
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř 31. pro 2008 12:15:36

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod Ache » čtv 16. črc 2009 20:12:36

No vybírat už s čeho je, ale jen minimum je tak dobrý jako ten Dell, více méně v kategorii 22" displejů se pro univerzální použití bude těžko hledat lepší. [hehe3]

Mezi 24" ale podobný panel také neni. Vem si takový HP LP2475w - výborný H-IPs displej, s barevným gamutem přesahujícím AdobeRGB, výbornými možnostmi připojení a skvělou polohovatelností. No a musí ho "vytunit" ghostingem (překmity v odezvě). Takže kdo je na odezvu s překmitem háklivej (třeba já), tak pro něj tohle není.
Nebo Dell 2408FWP - S-PVA panel, také vynikající barevný rozsah, dokonce i odezva (i když inputlag by mohl být lepší), ale zase výrobci spadla cihla na hlavu a minimální jas je kolem 160cd. No to je večer zabiják očí. [vybliz]

Aspoň že DELL vyrobil tenhle 2209WA, je to sice jen 22", ale jak vidím tak dokud nebude nějaká stejně dobrá čtryřiadvacítka, tak na něm musím zůstat, protože jakýkoliv 24" displej by byl kromě rozlišení downdrade. Hlavní výhodou kromě toho, že to je IPS (a z toho plynoucí další výhody jako úhly, barvy), je odezva, při srovnání s velice rychlým TNkem Samsung 2253BW nevidím v odezvě nějaký rozdíl. Dokonce i na RTA mode 1 ten samsung ghostuje ve světlých barvách o něco více než dell (který také ghostuje jen u nejsvětlejších barev, ale fakt mírně - kdo nemá oko jako já, si ničeho na 99,99% nevšimne). [hehe2]

Pro ty co si plánují koupit k PC nějaký lepší LCDčko než 22" TNko za 3000-4000. Tak můžu tento Dell jedině doporučit. Je to dobrý LCDčko za dobrý peníz. [glass]
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod OHTM » čtv 16. črc 2009 22:12:09

[good] ... evidentne jako jsou audifilove s netopirima usima, tak jou pa i idividua s rengenovejma ocima :-)) .. ja jsem asi ke kvalite obrazu mnohem vic tolerantnejsi :shock:
Hudba: Kombinace zvuků, založená na formální kráse a vyjádření emocí...
... bude to ještě mnohem horší, než to začne být zase lepší...
...hoši jedem zkratkou...je to sice dál, ale za to horší cesta...
...každé prokázané dobro, pochazí od někdejšího zla...
http://WWW.BAZZINA.CZ
Obrázek
...zlo je nepritomnost empatie...
Uživatelský avatar
OHTM
Administrátor
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř 31. pro 2008 12:15:36

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod Froggg » čtv 16. črc 2009 22:20:57

Já jsem zase z těch senzibilnějších, a hlavně jak jde o to audio :) Ale i u těch monitorů když se člověk dívá, tak vidí přesně to, co popisuje Ache. Já nepotkat tento Dell, tak prostě monitor nemám, protože buď by nevyhovoval nebo by byl moc drahej. Teď jen čekám na ty C-PVA, dokud neuvidím, nechci vynášet soudy. Co jsem ale pochytil nedávno z netu, venku byla cena někde o litr pod tímhle Dellem, což by jim taky částečně nahrávalo.
Hanba vlasti je i mojí hanbou, rána vlasti je i mojí ranou, smrt vlasti je i mojí smrtí - ale její život je i mým životem, také její sláva je i mou slávou.
FIDES AGAPE FORTIS VERITAS
Dum spiro, spero!
Uživatelský avatar
Froggg
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned 04. led 2009 14:11:32
Bydliště: Josefov

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod Ache » ned 19. črc 2009 18:56:40

DELL 2209WA vs. Samsung F2380

Tak už se objevují různé recenze C-PVA Samsungu F2380, a bohužel se potvrzuje to co jsem řikal: mizerná odezva - hlavně v tmavých barvách + se ktomu přičítají klasické neduhy PVA jako gammashift a "black crush". V čem je lepší než tento dell je akorát kontrast a vyšší rozlišení a větší úhlopříčka za defakto stejnou nebo nižší cenu. [goood]
obrázky z různých zdrojů:

ODEZVA - světlé barvy (klasický pixperan - kterým zkouším odezvu také)

Obrázek Obrázek

ODEZVA - Tmavé barvy (kurzor po tmavě šedém pozadí)

F2380: http://img43.imageshack.us/img43/6299/f ... ngfull.jpg
2209WA: http://img300.imageshack.us/img300/2889 ... ngfull.jpg

Inputlag je u obou monitorů stejný - 1frame

Dále C-PVA předvádí klasický PVAčkový gammashift (stejný jako na S-PVA panelech, který se dávají i do předražených EIZO):
Obrázek
Již z malého úhlu barvy blednou a ztrácejí saturaci - něco jako pohled na TNko ze shora. Na druhou stranu DELL 2209WA v sobě nemá A-TW filtr, takže již z malého úhlu začíná ztrácet černou barvu, ale ostaní barvy se u něj z úhlu nemění!

Druhou věcí je zmiňovaný "black crush" který souvisí s gammashiftem a způsobuje mizení nějtmavších barev při úhlu 0°(tedy při kolmým pohledu na monitor)

Všimněte si chlápka v pravo jak při kolmým pohledu defakto zmizel i z celou stěnou za ním do černé barvy a objevuje se až při pohledu z úrčitého úhlu. Paráda - PVAčka jsou pravým opakem TN - čím víc ze strany se koukáme, tím víc detailů vidíme. [hehe4] [hehe4] [hehe4]

Můj názor je tedy takový, že DELL 2209WA je více univerzálnější a více méně je to lepší monitor. Samsung nám navíc nabízí jen vyšší rozlišení (full HD), a vyšší kontrast a žere o něco míň. Ale ve zbytku zaostává díky PVA technologii za IPS dellem. Dell má rychlejší odezvu (na úrovni 2ms TN), lepší pozorovací úhly, a hlavně netrpí tím, že by z kolmého úhlu sléval nějaké barvy do sebe.
Takže zatím co DELL lze doporučit na jakékoliv činnosti včetně hraní rychlých her, Samsung se hodí akorát na kancl a filmy, kde na odezvě až tak nezáleží, a má lepší kontrast, naopak rychlé hry bude mazat o dost více. Naopak DELL pouze na filmy není až tak dobrá volba kvůli rozlišení a poměru stran, takže oba monitory mají něco do sebe, ale DELL je jak sem již zmínil univerzálnější.
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Dell 2209WA

Příspěvekod Froggg » ned 19. črc 2009 19:40:30

Výborně, díky! [goood]
Krom užitečných informací jsem také nabyl pocitu blaha, že jsem neudělal blbost a nečekal na ty Samsungy :)
Hanba vlasti je i mojí hanbou, rána vlasti je i mojí ranou, smrt vlasti je i mojí smrtí - ale její život je i mým životem, také její sláva je i mou slávou.
FIDES AGAPE FORTIS VERITAS
Dum spiro, spero!
Uživatelský avatar
Froggg
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned 04. led 2009 14:11:32
Bydliště: Josefov

Další

Zpět na Monitory a panely

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Tvj prohle nepodporuje flash. cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz