Napadlo mě, udělat téma, které by se věnovalo alternativám k placeným programům a dalšímu užitečnému freeware. Zatím bych to zaměřil na Windows, protože u Linuxu to je trošku o něčem jiném. Takže alternativy, se kterými mám zkušenost:
Kancelářský balík
- StarOffice
Je to plnohodnotný balík kancelářských aplikací, který vyvíjel SUN, jeho ořezaná verze byla poskytována jako freeware pod názvem OpenOffice, poté ale koupil StarOffice Google a poskytl zadarmo i ostrou plnou verzi. Nemám proti němu výtek.
Internetový prohlížeč
- Mozzila Firefox
Znají asi všichni, já si ho oblíbil kdysi pro jeho variabilitu, můžu si ho pomocí pluginů udělat přesně takového, jakého chci, pluginů i vzhledů je na internetu opravdu hodně. Často se mu vyčítalo, že si z operační paměti bere příliš mnoho, ale od toho operační paměť je, aby se používala, ne? Firefox obsahuje algoritmus, který zapříčiňuje to, že se Firefox snaží používat co nejvíce volnou operační paměť a tak co nejméně ukládat na disk. Dříve byl taky o něco pomalejší při zpracování JavaScriptu, dnes už by to mělo být od verze 3.x lepší. (Můj oblíbený vzhled je Noia )
-Google Chrome
Nový, pro mě velice zajímavý prohlížeč, údajně nezobrazuje některé stránky korektně, mně se to ještě nestalo, v posledních testech byl označen jako nejrychlejší prohlížeč, nemá mnoho funkcí, zároveň mu ale nechybí žádná důležitá, je přehledný, nabízí větší plochu pro zobrazení webových stránek, protože se vývojáři oprostili od designu se spoustou nástrojových lišt a panelů. Zajímavostí je, že tento prohlížeč nabízí změnu velikosti textových polí, které mají v kódu napevno nastaveny rozměry. Například okno, ve kterém píšu tento příspěvek, se dá libovolně zvětšit nebo zmenšit.
IM komunikátor
-QIP Infium
Pro mě naprosto vyhovující, podporuje několik protokolů - jabber (jako takový, na serveru qip.ru a pak jabber ve formě google talk, to vše zvlášť), ICQ, IRC a SIP... Navíc je tu možnost pluginů, které přidávají funkce, pro mě obzvláště zábavným je plugin, který umožňuje kreslení si s protistranou na jedno plátno, vlastně jakoby jste si otevřeli malování a mohli jste kreslit oba. Pak také používám plug-n, pomocí kterého se dají posílat kreslené zprávy místo textových. Mezi výhody QIPu patří i spousta funkcí navíc, oproti oficiálnímu klientu ICQ, také je menší a zabírá méně místa v operační paměti, neobtěžují reklamy... QIP Infium také obsahuje funkci Meta Kontakt, což vlastně znamená, že pokud máte na jednoho člověka kontakt na třech protokolech, nemusíte ho mít 3x v kontakt listu, bude ho mít jen jednou a pod jedním kontaktem budou všechny tyto protokoly shrnuty. Nevýhodou je, že je to klient neoficiální a společnost AOL proti němu bojuje změnou protokolu, takže je někdy nutnost, stáhnout si novější verzi, když AOL změní komunikační protokol a starší verze přestanou fungovat. Používání QIPu je porušení licenční smlouvy pro používání ICQ.
Grafický editor
- Gimp
Je to Linuxová obdoba Photoshopu, která se transformovala i na Windows, většina verzí má trošku pomalejší start, ale jinak nevím, co bych vytkl, na to moje čmárání naprosto dostačující aplikace, pokud něco chybí, dá se to doinstalovat pomocí pluginů, jako u většiny freeware programů. Na někoho možná bude z počátku působit trochu chaoticky, protože se po spuštění neotevře jedno okno, ale hned několik oken.
Vzdálená plocha
-TeamViewer
Naprosto jednoduchý program pro práci na vzdáleném počítači, který si poradí i s NATem, dynamickými adresami... Komunikace jde tedy navázat prakticky za každé situace za předpokladu, že mají oba počítače internet Posloužil mi víc, než placené programy.
Práce s pdf
- Foxit Reader
Je vhodný hlavně pro starší počítače, má totiž mnohem menší HW nároky, než obdobný program od Adobe. Nechybí mi v něm nic.
Přehrávače
- Foobar
Asi nejdokonalejší přehrávač, co jsem poznal, jsem tak trochu audiofil, takže jsem dlouho hledal něco, co mě uspokojí, až jsem narazil na Foobar a zjistil, že v audio komunitě už je známý a oblíbený. Má obrovské možnosti nastavení přehrávání a výsledného zvuku, kdo tomu trochu rozumí, opravdu z toho dostane maximum. Navíc podporuje pluginy a existuje program, pomocí kterého se dají použít pluginy pro winamp. Pro dokonalou ekvalizaci doporučuji 250 pásmový ekvalizér, původně určený pro winamp. Dají se tím celkem úspěšně ekvalizovat nedokonalosti místnosti, výhybky nebo reproduktoru samotného.
Creative drivery
- KX Audio Driver
Alternativní ovladače pro zvukovky od Creative, mnohem lépe využívají použitý HW na těchto zvukových kartách, dají se nastavit frekvence AD/DA převodníků, spousta věcí se dá aktivovat nebo naopak deaktivovat, rozdíl je opravdu znatelný.
Tak to je zatím asi vše, na co jsem si vzpomněl a hlavně s tím mám zkušenosti, co nepoužívám, jsem si nedovolil hodnotit. Pokud by vás něco zajímalo blíže, připíšu detaily nebo dám odkazy. Jinak, pokud se vám nápad tohoto tématu zalíbil, házejte sem svoje alternativní nebo freeware programy a já, nebo moderátoři, pokud se toho chopí, budu první příspěvek aktualizovat.