Alternativy a Freeware

Vše ohledně software

Alternativy a Freeware

Příspěvekod Froggg » čtv 05. úno 2009 12:16:21

Napadlo mě, udělat téma, které by se věnovalo alternativám k placeným programům a dalšímu užitečnému freeware. Zatím bych to zaměřil na Windows, protože u Linuxu to je trošku o něčem jiném. Takže alternativy, se kterými mám zkušenost:
Kancelářský balík
- StarOffice
Je to plnohodnotný balík kancelářských aplikací, který vyvíjel SUN, jeho ořezaná verze byla poskytována jako freeware pod názvem OpenOffice, poté ale koupil StarOffice Google a poskytl zadarmo i ostrou plnou verzi. Nemám proti němu výtek.

Internetový prohlížeč
- Mozzila Firefox
Znají asi všichni, já si ho oblíbil kdysi pro jeho variabilitu, můžu si ho pomocí pluginů udělat přesně takového, jakého chci, pluginů i vzhledů je na internetu opravdu hodně. Často se mu vyčítalo, že si z operační paměti bere příliš mnoho, ale od toho operační paměť je, aby se používala, ne? Firefox obsahuje algoritmus, který zapříčiňuje to, že se Firefox snaží používat co nejvíce volnou operační paměť a tak co nejméně ukládat na disk. Dříve byl taky o něco pomalejší při zpracování JavaScriptu, dnes už by to mělo být od verze 3.x lepší. (Můj oblíbený vzhled je Noia :) )

-Google Chrome
Nový, pro mě velice zajímavý prohlížeč, údajně nezobrazuje některé stránky korektně, mně se to ještě nestalo, v posledních testech byl označen jako nejrychlejší prohlížeč, nemá mnoho funkcí, zároveň mu ale nechybí žádná důležitá, je přehledný, nabízí větší plochu pro zobrazení webových stránek, protože se vývojáři oprostili od designu se spoustou nástrojových lišt a panelů. Zajímavostí je, že tento prohlížeč nabízí změnu velikosti textových polí, které mají v kódu napevno nastaveny rozměry. Například okno, ve kterém píšu tento příspěvek, se dá libovolně zvětšit nebo zmenšit.

IM komunikátor
-QIP Infium
Pro mě naprosto vyhovující, podporuje několik protokolů - jabber (jako takový, na serveru qip.ru a pak jabber ve formě google talk, to vše zvlášť), ICQ, IRC a SIP... Navíc je tu možnost pluginů, které přidávají funkce, pro mě obzvláště zábavným je plugin, který umožňuje kreslení si s protistranou na jedno plátno, vlastně jakoby jste si otevřeli malování a mohli jste kreslit oba. Pak také používám plug-n, pomocí kterého se dají posílat kreslené zprávy místo textových. Mezi výhody QIPu patří i spousta funkcí navíc, oproti oficiálnímu klientu ICQ, také je menší a zabírá méně místa v operační paměti, neobtěžují reklamy... QIP Infium také obsahuje funkci Meta Kontakt, což vlastně znamená, že pokud máte na jednoho člověka kontakt na třech protokolech, nemusíte ho mít 3x v kontakt listu, bude ho mít jen jednou a pod jedním kontaktem budou všechny tyto protokoly shrnuty. Nevýhodou je, že je to klient neoficiální a společnost AOL proti němu bojuje změnou protokolu, takže je někdy nutnost, stáhnout si novější verzi, když AOL změní komunikační protokol a starší verze přestanou fungovat. Používání QIPu je porušení licenční smlouvy pro používání ICQ.

Grafický editor
- Gimp
Je to Linuxová obdoba Photoshopu, která se transformovala i na Windows, většina verzí má trošku pomalejší start, ale jinak nevím, co bych vytkl, na to moje čmárání naprosto dostačující aplikace, pokud něco chybí, dá se to doinstalovat pomocí pluginů, jako u většiny freeware programů. Na někoho možná bude z počátku působit trochu chaoticky, protože se po spuštění neotevře jedno okno, ale hned několik oken.

Vzdálená plocha

-TeamViewer
Naprosto jednoduchý program pro práci na vzdáleném počítači, který si poradí i s NATem, dynamickými adresami... Komunikace jde tedy navázat prakticky za každé situace za předpokladu, že mají oba počítače internet :) Posloužil mi víc, než placené programy.

Práce s pdf
- Foxit Reader
Je vhodný hlavně pro starší počítače, má totiž mnohem menší HW nároky, než obdobný program od Adobe. Nechybí mi v něm nic.

Přehrávače
- Foobar
Asi nejdokonalejší přehrávač, co jsem poznal, jsem tak trochu audiofil, takže jsem dlouho hledal něco, co mě uspokojí, až jsem narazil na Foobar a zjistil, že v audio komunitě už je známý a oblíbený. Má obrovské možnosti nastavení přehrávání a výsledného zvuku, kdo tomu trochu rozumí, opravdu z toho dostane maximum. Navíc podporuje pluginy a existuje program, pomocí kterého se dají použít pluginy pro winamp. Pro dokonalou ekvalizaci doporučuji 250 pásmový ekvalizér, původně určený pro winamp. Dají se tím celkem úspěšně ekvalizovat nedokonalosti místnosti, výhybky nebo reproduktoru samotného.

Creative drivery
- KX Audio Driver
Alternativní ovladače pro zvukovky od Creative, mnohem lépe využívají použitý HW na těchto zvukových kartách, dají se nastavit frekvence AD/DA převodníků, spousta věcí se dá aktivovat nebo naopak deaktivovat, rozdíl je opravdu znatelný.

Tak to je zatím asi vše, na co jsem si vzpomněl a hlavně s tím mám zkušenosti, co nepoužívám, jsem si nedovolil hodnotit. Pokud by vás něco zajímalo blíže, připíšu detaily nebo dám odkazy. Jinak, pokud se vám nápad tohoto tématu zalíbil, házejte sem svoje alternativní nebo freeware programy a já, nebo moderátoři, pokud se toho chopí, budu první příspěvek aktualizovat.
Hanba vlasti je i mojí hanbou, rána vlasti je i mojí ranou, smrt vlasti je i mojí smrtí - ale její život je i mým životem, také její sláva je i mou slávou.
FIDES AGAPE FORTIS VERITAS
Dum spiro, spero!
Uživatelský avatar
Froggg
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned 04. led 2009 14:11:32
Bydliště: Josefov

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod SirAnthony » čtv 05. úno 2009 13:13:10

Výborný free prohlížeš fotek je FastStone Image Viewer
http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

Správa mobilu SE přes PC MyPhoneExplorer
http://www.fjsoft.at/en/

Podstatně lepší postraní panel Desktop Sidebar
http://www.desktopsidebar.com/
Bohužel nejdou všechny pluginy ve Vistach
C2D E8400@3600/8GB Kingstone/ATI R9 270X/Asus DX+Pro-Ject Head BoxSEII+AKG K240m/Lenovo X201+uDAC2HP+AKG K242HD/LG G3 + Sennheiser HD 239/Tesla NC500+NAD 304+Marantz CD-53 mkII+Sony MDS-JE500+Tesla ARS9104(ModeByThales)+eGreat EG-R2A
Uživatelský avatar
SirAnthony
 
Příspěvky: 513
Registrován: ned 04. led 2009 19:56:19
Bydliště: Náchod

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod Tomcat » čtv 05. úno 2009 13:23:27

Pro uživatele vlastnící notebook je určena celkem šikovná aplikace s názvem Notebook Battery Info

Velice přehledně indikuje úroveň nabití akumulátoru a dokonce dokáže kupodivu přesně vypočítat aktuální spotřebu energie.
Podobně dokáže vypočítat i úroveň opotřebení a zbývající využitelnou kapacitu.
http://i.iinfo.cz/s/42/17812-notebook-batteryinfo.gif
http://i.iinfo.cz/s/42/17813-notebook-batteryinfo.gif
(OO=[][]=OO)
Oko za obě,
zub za čelist
Uživatelský avatar
Tomcat
 
Příspěvky: 152
Registrován: ned 04. led 2009 15:44:01

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod JejKey » pát 20. úno 2009 11:19:22

RAW Therapee - vynikající SW na fotky, hlavně (překvapivě :) ) RAWy. dualcore vytíží bez problémů, hádám, že by si na tom pošmáklo aji čtyřjádro. nádherná rychlost, funkčností je to na úrovni Photoshopu a nejlepší je na tom cena. v kombinaci s Fast Stone Image Viewerem mi už nic nechybí [goood]

ad TeamViewer - taky mám, používám ze školy dom, ale jak budu na optice s veřejnou IP, tak pojedu na MS terminalovym serveru - samozřejmě kvůli rychlosti, hlavně bere text jako text a netahá screeny po menších segmentech a nepoletí to přes proxy, ale přímo.
Uživatelský avatar
JejKey
 
Příspěvky: 127
Registrován: ned 04. led 2009 14:09:00
Bydliště: PR (3 km)

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod OHTM » pát 13. bře 2009 10:34:48

.. jsem jedinej komu dnes nefunguje ICQ ?
Hudba: Kombinace zvuků, založená na formální kráse a vyjádření emocí...
... bude to ještě mnohem horší, než to začne být zase lepší...
...hoši jedem zkratkou...je to sice dál, ale za to horší cesta...
...každé prokázané dobro, pochazí od někdejšího zla...
http://WWW.BAZZINA.CZ
Obrázek
...zlo je nepritomnost empatie...
Uživatelský avatar
OHTM
Administrátor
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř 31. pro 2008 12:15:36

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod kua » pát 13. bře 2009 10:50:04

me QIP facha, ICQ nevim
Airsoft, paintball, army shop Zaměřovač.cz - http://www.zamerovac.cz
Uživatelský avatar
kua
Moderátor
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned 04. led 2009 16:38:03
Bydliště: Děčín

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod OHTM » pát 13. bře 2009 12:24:50

uz to vali ....
Hudba: Kombinace zvuků, založená na formální kráse a vyjádření emocí...
... bude to ještě mnohem horší, než to začne být zase lepší...
...hoši jedem zkratkou...je to sice dál, ale za to horší cesta...
...každé prokázané dobro, pochazí od někdejšího zla...
http://WWW.BAZZINA.CZ
Obrázek
...zlo je nepritomnost empatie...
Uživatelský avatar
OHTM
Administrátor
 
Příspěvky: 833
Registrován: stř 31. pro 2008 12:15:36

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod SirAnthony » pát 20. bře 2009 15:38:03

Naprosto SUPER doplněk do Firefoxu na bezstarostné stahování z Rapidu.
https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/8376
C2D E8400@3600/8GB Kingstone/ATI R9 270X/Asus DX+Pro-Ject Head BoxSEII+AKG K240m/Lenovo X201+uDAC2HP+AKG K242HD/LG G3 + Sennheiser HD 239/Tesla NC500+NAD 304+Marantz CD-53 mkII+Sony MDS-JE500+Tesla ARS9104(ModeByThales)+eGreat EG-R2A
Uživatelský avatar
SirAnthony
 
Příspěvky: 513
Registrován: ned 04. led 2009 19:56:19
Bydliště: Náchod

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod Human » úte 14. črc 2009 18:49:10

Nevíte někdo jakým programem by se daly pospojovat části flv videa do jednoho souboru? Virtualdub se tváří že to neumí a avidemux také ne... :?:
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Alternativy a Freeware

Příspěvekod Tomcat » pát 17. črc 2009 20:40:41

(OO=[][]=OO)
Oko za obě,
zub za čelist
Uživatelský avatar
Tomcat
 
Příspěvky: 152
Registrován: ned 04. led 2009 15:44:01

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

Tvj prohle nepodporuje flash. cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz