Linux vs. Windows

Vše ohledně software

Jaký(é) OS běžně používáte?

Windows NT/2000/XP
1
25%
Windows Vista
0
Žádná hlasování
Windows 7
1
25%
Windows jiné verze (2003/2008,
1
25%
Windows betaverze
0
Žádná hlasování
Dual boot Win x Linux
0
Žádná hlasování
Linux komerční
0
Žádná hlasování
Linux nekomerční
1
25%
BSD/Unix
0
Žádná hlasování
Jiný OS (speciality)
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 4

Linux vs. Windows

Příspěvekod Ache » pát 16. led 2009 23:57:53

Na boj linuxářů proti naprosté většině okenářů otevírám tohle téma. Snad se stane stejně oblíbeným "flame" tématem jako Ati vs. Nvidia :-)

Že jsou okna nejoblíbenější a nejlepší systém je sice 98% uživatelům PC jasné, ale proč nedát šanci linuxářům si jejich outsiderský systém obhajovat. :lol:

LET'S FIGHT!
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Human » sob 17. led 2009 1:40:14

Ok, let's flame begin :twisted: . Mám z tohohle tématu tak trošku pocit že si nějak moc musíš dokazovat že skutečně máš nejoblíbenější a nejlepší systém - co kdyby to náhodou tak nebylo :lol: - viz. ty viry. Ano ano, sice pro nejlepší systém windows jsou stovky tisíc virů a tisíce z nich jsou opravdu nebezpečné kousky a rozšířily se pravidelně do celého světa tak, že zatížily tou komunikací Internet jako takový a bez software typu antispyware, antiviru, dobře nastaveného firewallu od třetí strany a paranoidnosti (a obvykle se za minimálně jednu zmíněnou věc dále platí nebo má funkční omezení) je jen otázka času (v reálu i minut) než dojde ke kompromitaci systému.
Naproti tomu pro méněcenný linux existuje několik set až tisíc virů, z nichž několik (cca desítky) je schopno negativně ovlivnit systém a žádný nedosáhl celosvětového rozšíření. Naprostá většina z nich je navíc schopná vůbec něco spáchat až po příkladné spolupráci uživatele (stažení uživatelem, označení jako spustitelné, spuštění nejlépe jako root, což u linuxového uživatele označuje víceméně totálního začátečníka co to i tak musí udělat schválně). To že jich je tak málo a mají takové neúspěchy se shodí na tržní podíl linuxu (čím jiným by to mohlo být, že, nějaká architektura a chování systému je jen taková hloupá věc bez vlivu). A že windows se horko těžko pomalu blíží svým chováním tomu, co je na linuxu už od jeho vzniku standard, případně označíme jako převratné novinky v oblasti počítačové technologie.

K těm 98% uživatelů co jim je to tak jasné - to platí pouze pro desktopy v bohatých zemích a zas tolik lidí co milují své windows, protože jim splní všechny přání a fungují přesně jak si představují, neznám. Vlastně neznám nikoho takového. Každý měl někdy s něčím problém(y) - ovladače, viry, bezpečnostní díry, "feature". Stejně tak ale neznám bezchybný linux a záleží co člověk potřebuje a očekává. 90% z těch 98% uživatelů je jen tupé stádo počítačových analfabetů, kteří by pracovali na tom co by jim zaměstnavatel dodal - hýbat myší a klikat na ikonky je shodné pro obě varianty. Vzhledem k tomu, že moji rodiče, co o počítačích ví maximálně tak kde se dají zapnout nemají problémy s ovládáním linuxového PC, na kterém jim jede internet a televize, nejsem zdaleka tak přesvědčený o úžasnosti a nepřekonatelnosti windows a méněcennosti linuxu. Všechno je to pouze o znalostech a požadavcích uživatele. A že mě to finančně nic nestálo je jen takový bonus, ke kterému nemusím pořád dokola řešit viry apod. radosti, takže mám víc času na své koníčky či válení se.

Ad ten outsiderský systém...CDMA modem co mám jede na linuxu bez nutnosti instalování ovladačů a stabilněji jak na windows - nestalo se mi že by to vypadlo, odpojilo se apod. Rychlost komentovat moc nebudu, na CDMA to silně kolísá přes den, ale i tak se mi zdá že to jede o chlup rychleji.
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Ache » sob 17. led 2009 13:57:48

Human píše: Mám z tohohle tématu tak trošku pocit že si nějak moc musíš dokazovat, že skutečně máš nejoblíbenější a nejlepší systém - co kdyby to náhodou tak nebylo :lol:

No myslím že nebudu jedinej :) Ale zatahovat do tématu viry hned dokonalost linuxu mě přijde jako off topic - zvlášť když zavirovat vistu je jako v linuxu jen na demenci uživatele, UAC sice hodně lidí naštval, že je omezuje při instalaci programů a ovladačů, ale krásně ohlídá i nechtěnou instalaci/spuštění něčeho shnilého.
Pokud srovnáváš Linux vs. XPčka, prosim, ale dnes už jsou tu Visty a budou za chvíli win7 a ty jsou trošku jinde než zastaralý XPčka. To rovnou můžem srovnávat Linux s win 95 nebo dosem :D
Prostě linux i přes svou "dokonalost" se nějak v domácích PC neprosazuje, čím to bude? :)
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Human » sob 17. led 2009 14:23:03

Co se toho zatahování dokonalosti linuxu do tématu viry týká - já nenapsal že je dokonalý, ale že mi významně usnadnil likvidování windows virů. To je prostě fakt. A už se opakuju ale pokud je použití binárně nekompatibilního OS pro likvidaci nebezpečného SW bezpečné, rychlé a spolehlivé nevidím důvod tuto cestu nepoužít, když je k dispozici.


K to mu rozšíření windows - ve škole do dětí tlačí stát windows, na střední do dětí tlačí stát windows, na většině vysokých škol netechnického zaměření do studentů tlačí windows, státní správa do občanů tlačí windows. Znám sám velmi dobře celý tento koloběh. V pseudoodborných časopisech pro lamy se tlačí téměř a pouze windows. Microsoft sám dělá naprosto všechno pro to aby tato situace trvala co nejdéle dál - viz OLPC, různé "slevy" až téměř k nule všude tam kde by jinak neměli šanci apod. Protože dále windows jako platforma je navíc uzavřená a kompatibilní maximálně sama se sebou, je pak docela náročné překonat tento vendor lock-in vlastními silami, pokud náhodou dotyčný uslyší i o něčem jiném. No a nezapomínejme, že lidi jsou mimořádně líná stvoření, co většina zvládala na základní škole už jen nemnozí zvládají i poté co "nabrali rozum". ;)
Také nelze opomíjet pod silným tlakem konkurence velice urychlené vylepšování windows - ačkoliv téměř všechny "killer feature" zvyšující bezpečnost jsou přebrány z jiných OS a už tu byly dávno předtím, Microsoft opět marketingově dělá mnoho pro to, aby ten obraz byl "inovativní". Z pohledu managementu firmy to zcela chápu, z pohledu uživatele co ví víc než se píše v PR brožurkách se mi chce zvracet. Ale má to pozitivní dopady na nás, uživatele. Je k dispozici stále lepší operační systém a běda tomu kdo zapomíná jak se chovají monopoly - viz win98 u Mrkviček a ceny CPU Intel v dřevních dobách Pentia - Pentia II, kdy trh chtěl jen to co se hodilo výrobci a ještě to rád zaplatil.

A nemáš pravdu s tím neprosazováním, v naší domácnosti se prosadil k plné spokojenosti. To že těch dalších 98 joudů z nás 100 má windows mi může být vcelku ukradené, pokud neznají či nechtějí nic jiného pro domácí použití tak za neznalost či závislost se platí. Smutné je jen to, že náš stát z našich daní do nich naleje a podporuje povědomí a tím i závislost pouze na windows. A vzhledem k tomu kolik počítačů mám a jak si s nimi hraju mi linux ušetřil už nemalou finanční částku.
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Ache » sob 17. led 2009 17:59:48

Jé to se nám linuxář zapotil: :)
http://www.zive.cz/Clanky/Special-s-hos ... fault.aspx

sem zvědavej na pokračování :D
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Human » sob 17. led 2009 20:53:10

Já si trošku zase zareju :mrgreen:

Ad 1 - Když chceš, odinstaluješ snadno Firefox a není problém co jiného použiješ, Explorer smazat snad ani moc oficiálně nejde a třeba takový windows update Explorer vyžaduje, protože funguje pouze na ActiveX, rozšířené to open technologii :lol: .

Ad 2 - Není to úplně přesné. ATi třeba postupně dodává specifikace na svoje GPU komunitě a v současnosti jsou známé HW specifikace i nejnovějších GPU. Ovladač ovšem zatím nedosahuje kvalit proprietárního řešení (které také má mezery :lol: ), bude to chtít čas. A klobouk dolů před lidma, kteří přesto, že výrobce na to s*re a nejlépe jim ještě hází klacky pod nohy přesto spáchají kvalitní ovladače, jedno k čemu. Nvidia spoléhá pouze sama na sebe a již dlouho dodává velice kvalitní linuxové ovladače, funkčně srovnatelné s windows, bohužel však uzavřené, což ji může poškodit v případě kvalitních GPL kompatibilních ovladačů pouze pro ATi. To umožní integraci 3D akcelerace do jádra a odpadne instalace ovladače a je možno vytvořit 3D akcelerovanou GPL kompatibilní distribuci, např. pro netbook a podobná zařízení.

Ad 3 -

Démon nebo služba - jako začínající uživatel budu houby vědět co je démon upomínek i služba upomínek. :roll:

Ad nastavení 2 monitoru. Chybička se vloudila :lol: Přesto jsem se svým notebookem odprezentoval obhajobu disertačky na externí monitor, takže to že v KDE 4.2 nefunguje nastavovací kolonka neznamená že nefunguje externí monitor a jsem živý důkaz že to jde. ATi ovládací centrum mi navíc funguje dobře.

Co se té lokalizace týká, Mandrivu 2009 jsem neviděl takže to tak klidně může být, ale třeba Kubuntu příliš problémů s lokalizací grafické části systému nemá a valná většina programů je česky. Mě osobně angličtina nevadí a možná ji i vyhledávám - nemusím si pořád zvykat na jiné popisky a správa systému se děje univerzálně anglicky 8-). Windows jsou na rozdíl od Kubuntu placené a tak je lokalizace "v ceně". Své o tom ví lidé pracující např. s excelem různých jazykových mutací, kdy se příkazy mezi sebou liší a makro z jednoho excelu nefunguje v druhé jazykové mutaci. Také stáhnutí "špatné" jazykové mutace u win systémových updatů = jejich nepoužitelnost.

Co se skinů a vzhledu týká - mě zase u windows vyhovuje vzhled win XP v režimu všechny efekty vypnuté a vzhled KDE 2. Podobné je to při přechodu XP na rozhraní Visty - počáteční chaos ale všechno je o zvyku. V případě nespokojenosti s KDE 4.2 lze také nainstalovat svou oblíbenou verzi KDE jak už bylo zmíněno. KDE 4 je zatím ve vývoji a skutečně ještě není tak odladěné jako verze KDE 3.5.X. Ale rychle se vyvíjí - viděl jsem verze 4.0 i 4.1 a rozdíl je opravdu velký. Za čas KDE 4.X také dospěje. Např. až v současné době vývojáři vytvořili tzv. Plasmoid (grafický znázorňovač pro dialogová okna) pro nově napsaný knetworkmanager (nastavovač sítě), který v současnosti má KDE 4.2 "vypůjčené" z GNOME. Je tu flexibilita, dá se to vyměnit když to nevyhovuje nebo schází.
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Ache » ned 18. led 2009 20:44:39

A koukam že je pokračování:
http://www.zive.cz/Clanky/Special-s-hos ... fault.aspx

krásná otázka na konci videa: Proč jsou uživatelé Linuxu fanatici? :D
PC:Intel Core i7 930 @ 3,5GHZ - 1,1V! | Gigabyte GAX58A-UD3R | 6GB DDR3 | Radeon HD5870 @ 900/5000 | 1TB + 1,5TB Seagaty HDD | SB X-fi Titanium (pci-e)| Corsair HX750 | DELL U2410
Uživatelský avatar
Ache
Moderátor
 
Příspěvky: 104
Registrován: ned 04. led 2009 0:00:35
Bydliště: Plzeň

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Human » ned 18. led 2009 21:18:25

Mě ten rozhovor přišel tendenční ve stylu najdeme tam chyby co sice reálně moc lidí co linux používají nepostihnou, ale to nemusíme zmiňovat. A teď pomýlenče poklekni před pravým Bohem. Až tak moc rozdíl v tom nevidím, taky kopou za svou stranu, nezávislí žurnalisté ;) A imho člověk musí tak trochu být zapálenec pro věc aby se dokázal odpoutat od stáda a začít s něčím zcela jiným přes tolik překážek. Velice málo zmiňovaná a uživateli windows patrně obecně ne příliš chápaná je nezávislost, svoboda a svobodné rozhodnutí. Ačkoliv je s linuxem někdy kříž, většinou je s ním zábava a jeho uživatelé si to sami dobrovolně zvolili. A uznávám jako produktivnější zábavu hrát si se systémem až mu dobře porozumím a dokážu ho ovládat než zabíjet hodiny a hodiny času běháním po mapě, což mě duševně rovna příliš neobohatí.

Jo mimochodem, zrovna se světem šíří nový virus a trhá rekordy, jsem zvědav zda se někdo z fóra zapojí :mrgreen: Já mám sice smůlu, nemám nejlepší a nejoblíbenější OS, ale těch zbylých 98% může přispět :twisted:
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod JejKey » ned 18. led 2009 21:29:35

@Human: pořád nevim, co to je virus. snad si najde cestu i ke mě :)
Uživatelský avatar
JejKey
 
Příspěvky: 127
Registrován: ned 04. led 2009 14:09:00
Bydliště: PR (3 km)

Re: Linux vs. Windows

Příspěvekod Human » ned 18. led 2009 23:47:20

Přijde mi to trošku jako ta scéna z Pelíšků ohledně onanie - dělal to každý a kdo říká že ne, tak to dělá dodnes :lol: Člověk co několik let používá windows a říká že nikdy neměl vira to jednoduše buď kecá, nebo o tom neví nebo má počítač od nákupu vyplej v zalepené krabici. 8-)
[tux]VAROVÁNÍ MICROSOFTU
Toto individuum je Linux pozitivní. Bezpečná komunikace možná pouze za použití aplikace Microsoft® Windows BrainWasher TM. Bezpečný, komunikace a Microsoft Windows BrainWasher jsou ochranné známky společnosti Microsoft Corporation.
Uživatelský avatar
Human
Moderátor
 
Příspěvky: 433
Registrován: čtv 01. led 2009 17:07:37
Bydliště: Dačice

Další

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

Tvj prohle nepodporuje flash. cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz